Archive for the ‘Archived information’ Category

KENT GROUP SHOW RESULTS 1st May 2016

Monday, July 16th, 2018

KENT GROUP SHOW RESULTS 1st May 2016

The morning of the Kent Group’s 12th Annual Show was, in contrast to last year, a bright and fresh start to the day.  The hall was a hive of activity with the committee ‘buzzing’ around to set it up ready for exhibitors to stage their plants.

Unfortunately, this year we did not have as many entries as normal due to it being a Bank Holiday, some of our major exhibitors unwell and holidays. Nevertheless, a very good display of plants was set out for the Judges to deliberate over.  In the Show Auricula Class we had many exhibits such as Brick Lane, Red Ember, Clare, Cuckoo Fair, Sunflower and Greta.  In the Alpine Auricula Class Gail Atkinson, Ancient Society, Our Luke and Sirbol.  The Double Auricula Class had Schicchi, Rebecca Baker and Vesuvius.  Border Auricula Class contained 3 seedlings which were entered by Jan Francis and Joan King. Plus many other in further Class sections.  The above is a small example of the wonderful exhibits on display each one being fresh,  well  proportioned, beautifully staged specimens.

The results for each entrant were:

Name

1st

2nd

3rd

 Colin Humphrey

14

10

7

 Tony Jenkins

4

3

2

 Bill Hayman

4

2

1

 Robert Hookey

2

3

1

 Laurence Rolfe

2

1

1

 Janet Francis

1

2

0

 David Rolfe

1

2

0

 Joan King

1

1

0

 Sue Humphrey

1

0

0

Ron Foreman

0

1

4

Once again the  Novice classes attracted a good number of entries with some of our newer members entering only one class and winning firsts, which has given them encouragement and confidence to enter more classes next year.

Trophies were awarded as follows:

Tom Stephenson shield – for the best plant in Sections 1 – 5a     Colin Humphrey (Clare)                                               
Linton Cup                            – highest points gained by a Novice     Laurence Rolfe
Alpine Cup                           – most points in Alpine Auricula
Classes                                                     Tony Jenkins
Kent Group Trophy            – most points in Show                             Colin Humphrey
Poacher Cup                        – for Best Double in Show                      Colin Humphrey (Schicci)
Primula Cup                        – for most points in Primula Classes     Colin Humphrey
Dawson Cup                        – for Best Border Auricula                      Colin Humphrey (First Light)
The Seedling Cup               – awarded for the best seedling            Colin Humphrey

Society Spoons – three were awarded
1.     Tony Jenkins      (Cowslip Seedling)
2.     Laurence Rolfe  (NMG)
3.     David Rolfe        (Sunflower)
Whilst judging took place a lunch was prepared and served by the Ladies of the Society, followed by tea/coffee and cake.

The Show was opened to visitors who enjoyed the exhibits and had questions answered by members of the Society.  The Plant sales table was covered with plants which sold very well  and our thanks go to members who donated plants and helped by manning the table.

Finally, the raffle was drawn and our Chairman, Colin Humphrey, thanked all those who entered the show, the committee who helped with setting up the hall and making the show another success.  He also welcomed everyone to the final meeting of the year, our Auricula Theatre which was set up on May 3rd in Bumbles Nursery,  where  many plants were on display for the Public to view and who enjoyed these beautiful plants as well as asking questions about them.

We look forward to seeing our members in September 2016 when our next Season begins.

Sue Forrester